Supervisory Board

Axel Hefer

Chairman

Date of birth: 07.06.1977
Place of birth: Dortmund
On the board since: 2021
Elected to: 2023


Moritz Dörnemann

Deputy Chairman

Date of birth: 31.01.1982
Place of birth: Gelsenkirchen
On the board since: 2018
Elected to: 2024


Holger Brauner

Date of birth: 07.07.1971
Place of birth: Gelsenkirchen
On the board since: 2021
Elected to: 2023


Harald Förster

Date of birth: 03.01.1968
Place of birth: Konzen
On the board since: 2021
Elected to: 2023


Sven Kirstein

Date of birth: 18.03.1986
Place of birth: Gelsenkirchen
On the board since: 2021
Elected to: 2024


Pascal Krusch

Date of birth: 26.09.1995
Place of birth: Gelsenkirchen
On the board since: 2021
Elected to: 2024


Peter Lange

Date of birth: 30.11.1955
Place of birth: Mülheim a. d. Ruhr
On the board since: 2013
Elected to: 2022


Youri Mulder

Date of Birth: 23.03.1969
Place of Birth: Brussels
On the board since: 2021
Elected to: 2023


Michael Riedmüller

Date of birth: 10.07.1970
Place of birth: Erwitte
On the board since: 2021
Elected to: 2024


Johannes Struckmeier

Date of Birth: 06.02.1985
Place of Birth: Hannover
On the board since: 2021
Elected to: 2022


Matthias Warnig

Date of birth: 26.07.1955
Place of birth: Altdöbern
On the board since: 2019
Elected to: 2023